Sortownik rolkowy SR
1 marca 2023
Linia do sortowania i pakowania w Austrii
4 lipca 2022

Odkamieniacz wodny OW

Odkamieniacz wodny OW to wydajne, oszczędne pod względem zużycia wody i delikatne dla produktu urządznie przeznaczone do oddzielania kamieni oraz grudek ziemi od ziemniaków oraz warzyw korzeniowych.

Urządzenie jest wykorzystywane na początku linii - przed maszynami do mycia i selekcji. Odkamieniacz wodny OW jest szczególnie przydatny w przypadku ciężkiej, silnie zakamienionej gleby, zwłaszcza w liniach technologicznych, w których ostre krawędzie kamieni mogą powodować uszkodzenia maszyn.

Produkty wraz z kamieniami i innymi zanieczyszczeniami polowymi trafiają do wypełnionego wodą rozdzielonego grodzią dwukomorowego zbiornika. Woda w zbiorniku jest wprowadzana w ruch poprzez turbinę zlokalizowaną u jego podstawy. Strumień wody unosi płody rolne do wyższej komory, z której są one wyprowadzane na przenośniku prętowym na kolejne maszyny w linii technologicznej. Kamienie, natomiast zanurzając się głębiej, osadzają się w niższej komorze, skąd wyprowadzane są przenośnikiem dla odpadu.

Najdrobniejsze zanieczyszczenia stałe, tzn. te, które nie zostaną wyłowione przez przenośnik prętowy dla odpadu, osadzają się w wygrodzonej dolnej części zbiornika. Konstrukcja maszyny umożliwia dogodny dostęp do tej części zbiornika i łatwe usunięcie osadzonych zanieczyszczeń.  

Obieg wody w urządzeniu jest w pełni zautomatyzowany. Dopływ świeżej wody, a tym samym stały poziom wody z zbiorniku jest kontrolowany przez elektrozawór i  regulowany przez czujnik ciśnienia. Natomiast częstotliwość pracy napędzanych pneumatycznie przepustnic spustowych zrzucających zanieczyszczoną wodę  jest  regulowana z poziomu szafki sterowniczej.

DANE TECHNICZNE:

Max. wydajność

20 t/h

Pojemność zbiornika

1200 l

Szerokość przenośnika produktu

900 mm

Szerokość przenośnika odpadu

400 mm

Zasilanie elektryczne

400 V

Zasilanie pneumatyczne

6-8 bar | 10 l/min

Pobór prądu

7,7 kW